Trova event

Patrick Coulier & Co (TROVA) leveren hun eerste milieuvriendelijke en omgebouwde e-vrachtwagen

BRUGGE - Baanbrekend. Radicaal vernieuwend. Een revolutionaire shift. Dat is wat een groep ondernemers met de start-up Trova beogen in de wereld van de mobiliteit. Trova geeft  conventioneel aangestuurde (diesel) vrachtwagens een nieuwe e-motor volgens het retrofit-principe, en dus zo een tweede leven aan een bestaand voertuig. Een van de partijen aan boord bij Trova is de Brugse ondernemer Patrick Coulier. Dinsdag werd op Brussels Airport de eerste volledig elektrische retrofit vrachtwagen aan het transportbedrijf Ninatrans overhandigd. Een primeur, gerealiseerd in samenwerking met Flanders Make, Brussels Airport en met steun van VLAIO. Duurzaam en circulair.

De overhandigde truck – een omgebouwde Volvo FH – is de eerste elektrische vrachtwagen in België die via retrofit een officiële typegoedkeuring kreeg. Deze goedkeuring volgde op 14 januari 2025, na een succesvol homologatietraject uitgevoerd met ondersteuning van technische dienst CHTS en het Departement Mobiliteit en Openbare Werken.

De elektrische truck wordt vanaf vandaag ingezet door Ninatrans voor shuttlevervoer op en rond de luchthaven van Zaventem. De inzet van retrofittrucks op logistieke hotspots zoals Brucargo vormt een concrete stap richting emissievrij, stil en circulair transport.

Retrofit: duurzaam, snel en haalbaar

Retrofit – het proces waarbij een bestaande dieselvrachtwagen wordt omgebouwd naar een elektrische aandrijving – biedt een schaalbaar en toekomstbestendig antwoord op de klimaatuitdagingen in transport. In plaats van nieuwe trucks aan te kopen, hergebruikt retrofit het bestaande chassis en onderdelen, wat leidt tot een drastische reductie in CO₂-uitstoot én grondstoffengebruik.

“Onze missie is simpel,” zegt Patrick Collignon, oprichter van TROVA. ““Wij willen bedrijven de snelste en meest efficiënte weg bieden naar emissievrij transport. Met retrofit kunnen we een dieseltruck in één week tijd ombouwen aan een derde van de kostprijs van een nieuwe e-truck. Het is een realistische oplossing die de elektrificatie van zwaar vervoer aanzienlijk versnelt.”

De omgebouwde Volvo FH van Ninatrans is acht jaar oud en reed al 730.000 km. Dankzij TROVA’s repower-model krijgt het voertuig een tweede leven met een volledig nieuwe elektrische aandrijflijn, een batterijbereik tot 480 km en een intelligente voertuigcontroller (VCU) die alle systemen aanstuur

De volgende stap: schaalvergroting

Met de succesvolle homologatie en eerste ingebruikname op Brussels Airport, staat TROVA nu klaar om op te schalen. In 2025 breidt TROVA de productiecapaciteit uit en zet het in op bredere adoptie in de logistieke sector. Daarvoor wordt gelonkt naar co- investeerders.

Feit is dat het bedrijf bijdraagt aan een circulaire economie én aan het realiseren van de Europese klimaatdoelstellingen: een reductie van 90% van de CO₂-uitstoot tegen 2040 voor zwaar vervoer.