optimum sorting vkw limburg hasselt

De sterren van de export? Dat zijn de Limburgse kmo’s!

Ja: Limburg is een echte exportprovincie. Onze economie is gestoeld op de talrijke producten die we tot ver over de landsgrenzen kunnen verkopen. Maar in tegenstelling tot wat algemeen wordt gedacht, zijn het niet de grote jongens die voor de uitstekende exportresultaten zorgen. Uit een analyse van de VKW Top 500 blijkt dat juist de kmo's de motor van die prestaties zijn. "Het is dan ook een must om onze internationalisering op alle niveaus te ondersteunen", zo klinkt het bij VKW Limburg, dat het bedrijf Optimum Sorting als voorbeeld aanhaalt.

Je moet de stelling over de kmo’s natuurlijk wel in perspectief bekijken. In waarde en volume zijn de grootste Limburgse bedrijven in staat om meer te exporteren dan hun kleinere broers uit de Top 500. Maar, als je de uitvoer als aandeel van de totale omzet van de bedrijven meet, dan zijn de resultaten toch behoorlijk verrassend. Om dat te berekenen, hebben de bollebozen van VKW Limburg zitten grasduinen in hun jaarlijks naslagwerk Top 500. Zij deelden al die bedrijven op in vier groepen, naargelang de grootte van hun omzet (in 2023). Per groep werd het aandeel van export in de totale omzet berekend.

Kleintjes schitteren
En wat blijkt? De groep van de kleinste bedrijven, met een omzet van minder dan 23,4 miljoen euro, haalt bijna een kwart van de omzet uit export. Dat is zelfs een stuk beter dan de groep net boven hen (omzet tussen 23,4 en 38 miljoen) en nagenoeg even goed als de groep daarboven. Toegegeven, de groep van de grootste bedrijven (omzet van 78 miljoen of meer) haalt bijna de helft van hun omzet uit de uitvoer.

Exportgerichter
Ook voor de cijfers van 2022 was dat overigens al het geval, zo merken de onderzoekers van VKW op. De kleinste bedrijven uit de Top 500 waren toen ook al een stuk exportgerichter dan hun wat grotere collega’s. “Dit toont aan dat export niet enkel een verhaal is van de allergrootste bedrijven”, luidt het oordeel van CEO Ruben Lemmens van VKW. “Zelfs bedrijven met een relatief bescheiden omzet weten zich internationaal sterk te positioneren en laten zien dat export voor hen een belangrijke groeistrategie is, ongeacht de schaalgrootte.”

Terugval

De totale export van Limburgse bedrijven is in de recentste Top 500 (cijfers 2023) dan wel met 2,1 procent teruggevallen, in vergelijking met het jaar ervoor blijft export een erg belangrijke groeimotor voor onze bedrijven en voor de Limburgse economie in haar geheel. “Bedrijven die inzetten op internationalisering blijken immers ook in totaliteit sneller te groeien dan bedrijven die zich louter op de binnenlandse markt richten”, analyseert Johan Schildermans, manager Belangenverdediging en Kennis bij VKW Limburg. “De gemiddelde omzet van een Top 500-bedrijf waarvan we de exportcijfers kennen, steeg in 2023 met gemiddeld 3,3 procent, daar waar bedrijven die aangeven niet te exporteren gemiddeld met slechts 1,1 procent konden groeien op het vlak van omzet.”

Binnen met stip: Optimum Sorting

Optimum Sorting, het relatief jonge bedrijf van oprichter Paul Berghmans en partner Steve Raskin, dook met een omzet van 19,3 miljoen euro voor het eerst op in de jongste editie van diezelfde Top 500. Het bedrijf is gespecialiseerd in optische sorteersystemen en exporteert die machines naar zo goed als alle hoeken van de wereld. Zij zorgen er bijvoorbeeld voor dat er geen ongewenste partikels zitten in uw blik erwten of zakje noten. Van de totale omzet wordt 60 procent buiten de landsgrenzen gehaald.

Geen optie
“Wij geloven dat internationalisering niet zomaar een optie is, maar een noodzaak voor duurzame groei”, getuigt chief sales officer (CSO) Steve Raskin van Optimum Sorting. “Ook kleinere bedrijven kunnen succesvol internationaal opereren als ze durven inzetten op innovatie, samenwerking en kennis van de lokale markt.”

En wat met de invoerheffingen van Trump? “De VS zijn en blijven voor ons een belangrijke markt. We trachten de onzekerheid rond de uitvoer naar de VS in te perken, al blijft het een risico dat dit niet binnen de juiste termijn gehaald kan worden.”