De editie van Batibouw 2024 lokte bijna 175.000 bezoekers. De baksteen in de maag van de Belg is duidelijk nog niet verteerd. Toch blijft de sector het moeilijk hebben. Slechts 13 procent van de bouwbedrijven verwacht het dit jaar beter te doen dan in 2024. Dat blijkt uit de conjunctuurenquête van bouwfederatie Embuild bij aannemers en installateurs.
Zeven op de tien bouw- en renovatiebedrijven zien hun activiteit de komende zes maanden afnemen. Hun orderboek is slechter gevuld dan normaal, terwijl dat bij een kleine groep beter gevuld is dan doorgaans het geval is.
Goed moment
Volgens de bouwfederatie is het nochtans een goed moment om te bouwen of te verbouwen. “In Vlaanderen stijgen de woningprijzen minder dan de inflatie, terwijl ze in Brussel en Wallonië dalen. Bovendien zijn de materiaalprijzen gestabiliseerd en is de hypothecaire rente gedaald naar 3 procent”, zegt Niko Demeester, CEO van Embuild. “We zijn ook tevreden dat de Arizona-regering het btw-tarief van 6 procent op sloop en heropbouw voor verkoopprojecten permanent heeft gemaakt.”
De woningbouw- en renovatiesectoren doen het al jaren slecht, stelt Embuild. “Dat is een nefaste evolutie, gezien de uitdagingen die ons qua woonnood en energetische renovatie te wachten staan”, klinkt het. Tussen nu en 2030 moeten er volgens de bouwfederatie in ons land 375.000 woningen bijkomen om te voldoen aan de woonbehoeften.